Kaj zmoreta jabolčni in alkoholni kis?
Veliko. Morda celo več, kot si mislite!
Tole sem malo preplonkala in dodala še svoje komentarje.
"Redno uživanje zmernih količin čistega (tistega, naravnega, domačega!) jabolčnega kisa pomaga topiti maščobe v telesu, saj vsebuje naravne kisline, ki razgradijo in dobesedno odplavijo vse strupe in neprebavljeno hrano iz našega črevesja (to zgodbo bi pa rada doživela na svojih šlaufih!). To pravi ameriška trenerka in nutricionistka hollywoodskih zvezdnikov Natasha Kufa (Američani spet pretiravajo!). Tako prebavni trakt dobi “več prostora” za zdravo predelovanje hrane. Preprečuje pa tudi razvoj slabih bakterij v telesu in pomaga pri drugih obolenjih.
Uživanje dveh čajnih žličk jabolčnega kisa dnevno naj bi izboljšalo zdravje, okrepilo imunski sistem, pokurilo kakšno dodatno kalorijo ter pomagalo pri težavah s kožo (ne s težo? Prav, pa s kožo.). Jabolčni kis zdravi tudi infekcije sinusov, akne, visok holesterol, kronično utrujenost, kandidozo, zgago, vneto grlo, kontaktni dermatitis, artritis, ima pa tudi lastnost razstrupljanja (zdravi tudi "zoprnijo"?). Gre pravzaprav za zelo močno snov, ki jo je za zdravljenje raznih bolezni uporabljal že Hipokrat."
(Konec plonkanja.)
To je bilo "nekaj" besed o jabolčnem kisu. Mi doma solate zalivamo s Hoferjevim, ki je sicer dober po okusu, po vrednosti pa menda ni Bohvekaj. Komercialno pridobljen jabolčni kis je filtriran, pasteriziran in destiliran, da mu s tem podaljšajo življenjsko dobo in naredijo bolj očem simpatičnega. Ti postopki uničijo skoraj vse zdravilne učinke jabolčnega kisa, zato "trgovinskega" kisa raje ne vnašajmo v telo v skoncentrirani obliki. Sicer pa temu članku kar verjamem; definitivno verjamem, da ti redno uživanje domačega jabolčnega kisa škodi ravno ne. :-)
Kaj pa alkoholni kis? Z njim sva pa kar tesna kolega! To je super zadeva. Posredno tudi za zdravje. Alkoholni kis je moj zvesti pomočnik v boju proti vodnemu kamnu. Na odcejalni površini (tisti, "rostfrajasti") se mi kar pogosto pojavi vodni kamen, sploh, če nisi tako priden pri pospravljanju pomite posode v kuhinjske omarice. Že če dvakrat ne pospraviš za sabo, mi vodni kamen ne uide, takoj me pride pogledat (oz. jaz gledam "njega" :-S). En pljunek zliješ na površino, razmažeš z gobico, pustiš nekaj minutk, malo podrgneš, pa je. Nobene kemije, lahko uporabljaš isto gobico, kot za pomivanje posode, ker zadeva ni agresivna in strupena. Včasih sem to počela s Cillit Bangom, pa se zadeva ni obnesla. Strupena reč, pa še ni bila tako efektivna kot čisto navaden alkoholni prozorni kis, ki stane skoraj nič, naredi pa veliko. Cillit potem splakuješ in splakuješ, samo, da ga ne bi kaj še požrl, pa še potem imaš čuden občutek. :-S
Kis uporabljam tudi za čiščenje vrelnika vode, ki je super uporabna reč, slabost je le ta, da se vsake toliko nabere vodni kamen. Kis malo razredčiš z vodo, jo zavreš v kuhalniku in pustiš (najbolje čez noč, če je kamna veliko). Svinjarija se odlušči, kotliček le poplakneš in, taaa-daaaaaaa, že je pripravljen na naslednje vretje.
Kakšne zatohle steklenice tudi perem s kisom. Kak zamašek kisa zliješ v steklenico, dodaš malo ceta in "klompaš", potem spereš. Meni to pride prav, ko perem steklenice od mleka, ki pustijo vonj po postanem mleku.
Nosim ga tudi v kopalnico, ga zlijem malo na gobico, z gobico grem po umivalniku, tuš kabini, skratka, po keramiki, malo pustim, dodam še malo tekočega vima, zdrgnem in je. Vodnega kamna že ni več. Cillit uporabljam le še v tuš-kabini, ko se nabere malo tistega rjavega od mila. Tja pa med špranje špricam Cillit, ker je malo bolj gost in se obdrži na tistih zoprnih robovih kadi (če daš kisa malo več, logično steče oz. ne počaka na mestu, na katerega sem ga zlila). Robove kadi za tuš kabino napadam s kisom, Cillitom in upokojeno zobno ščetko, s katero gre fajn stran "maščoba" tam na stiku med kadjo in kabino (gospodinje veste, o čem govorim - o najbolj tečnem delu čiščenja kopalnice).
S kisom "namočim" tudi ploščice v tuš kabini, pa kabino, skratka, vse, kjer se nabira vodni kamen. Malo pustiš, spucaš še s kakšnim vimom oz. nekim čistilom, pa se super sveti. Tudi pipe. In WC školjke na dnu. To opravilo je moje najljubše pod soncem (če verjameš...). Z malim plastičnim lončkom ven pobereš vodo (z rokavico na roki), ostanek popivnaš s kakšno zares ostarelo gobico, luknjo fajn zaliješ s kisom, obvezno spustiš pokrov in pustiš čimdlje, da kis dobro "prime". Potem tiste rjavo-rumene sledove napadeš z WC krtačko in kakšnim čistilom (juhej! :-S), preštej do tri in že jih več ni ...
Alkoholni kis sem pa tja vlivam tudi v pralni in pomivalni stroj, da se vodni kamen malo spere. Calgona ne kupujemo, ker je menda strup in prav nič ne koristi pralnemu stroju, temveč mu redna uporaba celo škodi.
Če oprana žehta čudno zasmrdi, vlij zraven kak deci, dva kisa in še enkrat operi. Vonja ne bo (naj ne bi bilo) več...
Uff, pa gospe bi verjetno znale še kaj pametnega napisat o delovanju kisa...
Mi je pa mož zadnjič kupil v DM-u ekološko Froschovo čistilo, ki je narejeno na osnovi kisa. Super smrdi :-) (tako kot alkoholni kis, če lahko verjamete), samo je dodano še čistilo in potem ne rabiš še dodatnega vima v kopalnici, ker je že "all inclusive".
S kisom nekateri čistijo tudi okna, jaz še nisem poskusila. Ma s kisom praktično čistijo vse. Tisti, bolj eko ozaveščeni. Mi se malo trudimo biti eko, tudi iz čisto praktičnih razlogov - je naravna stvar (mi smo za naravne stvari, pa ne za vsako ceno :-)), ni strupena in ni panike, tudi če ga malo spiješ (saj ste brali zgoraj), je ekološka, pa še poceni.
Moj trenutni liter gre počasi h koncu. V Lidlu in Hoferju ga pa nimajo, banda! :-) Torej bo treba v Spar... No ja, bomo pa šli... Ker brez kisa (in moža in Maruše) mi pač živeti ni ...
P.S. Ko alkoholnega zmanjka, tudi Hoferjev jabolčni "prime" in ubije vodni kamen. In ko jabolčnega zmanjka, je solata čisto užitna, če nanjo zliješ malo (malo!) alkoholnega kisa. Kompatibilno v vse smeri, skratka!

3 komentarjev
Komentar from: uroš [Obiskovalec]

Komentar from: mojca [Obiskovalec]

Tole sem prebrala z veseljem in velika hvala. Grem takoj v štacuno po alkoholnega. Tistega za na solato naredimo doma.
Komentar from: branka [Obiskovalec]

Kis je res super stvar, uporabljam ga tudi za odstranjevanje plesni v stanovanju v kombinaciji s sodo bikarbono.
Form is loading...
Pozdravljeni,
kar nekaj koristnih zadev, pa bi še sam nekaj dodal. Jabolčni kis je res super prav za vse, se pa na trgu dobi še neka bolj zdravilna zadeva, nek jabolčni tonik (malo dražji), ki pa res baje zdravi tudi kožo, uporabljajo ga ljudje z luskavico.
Glede alkoholnega kisa pa bi dodal še to da je zelo primeren namesto mehčalca, mi ga redno uporabljamo in zanimivo perilo sploh ne smrdi po kisu. Malenkost se ga vlije kar na prašek in še nekaj v predalček za mehčalec. Baje je ekološko to zelo pozitivno, pa še ceneje.