Pred zborom kristjanov na Otočcu
Župnija Stari trg pri Ložu ima kar 21 podružničnih cerkva. Postavili so jih predniki vaščanov, kot znamenje vere in pripadnosti narodu in Cerkvi. Cerkvice sv. Ane v Podložu, sv. Andreja, apostola, na Zgornjih Poljanah, sv. Antona Puščavnika na Babni Polici, sv. Benedikta, opata, v Kozariščah, ali sv. Brikcija, škofa v Lazih, če naštejem le nekatere, niso vrhunski umetnostni spomeniki, so pa večinoma edini spomeniki, ki jih ti kraji premorejo. Za zidavo in opremo cerkva so se trudili njihovi predniki in v potu in žuljih lastnih rok naredili mesta zbiranja, premišljevanja in molitve v svojem kraju. Kažejo nam duhovne korenine iz katerih je zrasel naš narod. Za vzdrževanje prav tako skrbijo vaščani sami in težko bi prešteli vse ure prostovoljnega dela, ki so potrebne za ohranjanje duhovne dediščine, ki jo pomenijo omenjeni sakralni objekti.
Do zdaj so bile te cerkvice okras krajine in znamenje vernosti slovenskega človeka, zdaj pa, z novim predlogom nepremičninskega davka, pa naj bi postajale tudi predmet polnjenja prazne državne blagajne. Vaščani, ki so do zdaj sami duhovno in materialno skrbeli za cerkvice, jih vzdrževali in krasili, popravljali in restavrirali, naj bi zanje odprli še denarnice in prispevali v davčno blagajno.
Sami naredili, vzdrževali in zdaj zato še plačali davek
Ste kdaj pomislili, da so razmere danes v Sloveniji zelo podobne tistim svinčenim iz povojnega časa? Takrat so se oblastniki na vsak način trudili, da bi zatrli vernost na slovenskem. Zapirali so duhovnike, preprečevali javne verske dogodke, zabijali vrata pred birmami in do onemoglosti dvigali davke. Obdavčili so celo prostovoljne prispevke zbrane pri maši. Z nameravano pol odstotno stopnjo obdavčitve sakralnih objektov se nam je obetalo prav to. Po zadnji verziji predloga novega nepremičninskega davka so zdaj sakralni objekti iz obdavčitve sicer izvzeti, saj je celo finančni minister spoznal, da bi bili edini v Evropi, ki bi tak davek imeli, vendar pa se še vedno ne ve s kolikšno davčno stopnjo bodo obdavčeni pastoralni prostori, župnijski uradi, samostani, kulturni domovi, vrtci in šole.
Je mar državni aparat spoznal, da smo kristjani bolj od ostalih, nevernih državljanov poklicani reševati zavožene gospodarske odločitve države? Za zgoraj omenjene cerkvice davka sicer ne bo treba plačati, ampak če pomislimo da gresta v obdavčitev recimo duhovna in molilna giganta kot sta Stiški in Pletarski samostan, pa Zavod svetega Stanislava, potem je jasno, da se je aktualna vlada odločila, da bomo državne finance nesorazmerno reševali kristjani.
Katoliški shod relikt preteklosti ali ponovna nujnost?
Na katoliških shodih so se nekoč zbirali ljudje, tam oblikovali jasne nacionalne in družbene zahteve in potem z njimi nastopali v javnem življenju. Mnogi mislijo, da je danes taka oblika zastarela, saj si vendar lahko vse povemo v dialogu med škofi in duhovniki, med duhovniki in laiki, med različnimi združenji in cerkvenimi gibanji. Vse govornike lahko posnamemo in jih potem poslušamo na radiu ali gledamo na televiziji. Tako lahko vsebinsko dosežemo veliko večji odmev povedanega, kot bi ga na kakšnem javnem shodu. Kljub temu pa je zdaj kot kaže nastopil nov čas, ko bomo skorajda prisiljeni stopiti skupaj in javno oblikovati jasne zahteve po družbenih spremembah. Stopiti skupaj in če bo potrebno oditi tudi na ulice.
Izgleda namreč kot da so nam „ukradli“ državo in jo zdaj uporabljajo kot poligon za skrivanje svojih nedel in preverjanje, koliko bremen prebivalci še lahko zdržimo. Ni potrebno veliko, le pogledati v denarnice in izračunati, koliko v njih ob koncu meseca ostane. Če ne ostane nič, ali vsaj ne prav veliko, potem je uvajanje novih davkov, pač le znamenje, da nekdo ni znal odgovoriti na vprašanje: zaradi koga je pravzaprav država, zaradi države ali državljanov?
Največji problem ni na materialnem področju...
Seveda pa nas ne sme zavesti, da bi mislili, da so nezavidljiva gospodarska situacija in njene posledice tisto, na kar je treba odgovoriti. To je le zunanja manifestacija, ki kaže kakšno je stanje pod povrhnjico. Vzroki za krizo, ki je zajela našo družbo so na moralnem in etičnem področju. Nerazčiščena preteklost, neobsodba zločinov, ki so se zgodili zaradi ideologije, poprava krivic, predvsem pa sedemdeset letno „spreminjanje slovenskega narodnega značaja“, so nas pripeljali tja, kamor nismo hoteli.
Nastopiti odločno in razgibati katoliško civilno družbo
Zbor kristjanov in ljudi dobre volje na Otočcu 19. oktobra bi lahko bil prvi takšen zbor, ki bo oblikoval jasne zahteve in pozval ljudi, naj stopijo skupaj in svoje nezadovoljstvo javno izrazijo. Ne gre torej samo za poslušanje različnih govorcev. Gre tudi za jasno artikuliranje zahtev ter programov za naprej. Kristjani se bomo morali zavesti, da je ždenje na robu družbe trajalo predolgo in da so se različna „ustavljanja desnice“ izkazala le za jasen signal, naj ne motimo tistih, ki so si državo prisvojili. In to ne v našem imenu, pa čeprav so nam to morda hoteli dopovedati.
Ideja katoliškega shoda torej postaja vse bolj otipljiva. Kako bo vplivala na družbeno in strankarsko življenje je sicer težko napovedati, vsekakor pa je hvalevreden vsak poskus, ki bi zaspano katoliško civilno družbo spravil v pogon.
9 komentarjev
Komentar from: bogdana [Obiskovalec]
Komentar from: Don Mako M [Obiskovalec]
"Ste kdaj pomislili, da so razmere danes v Sloveniji zelo podobne tistim svinčenim iz povojnega časa? Takrat so se oblastniki na vsak način trudili, da bi zatrli vernost na slovenskem. Zapirali so duhovnike, preprečevali javne verske dogodke, zabijali vrata pred birmami in do onemoglosti dvigali davke."
Jože, bodi prijazen in me prosim razsvetli, kdaj in kje se je dogajalo v Jugoslaviji to, kar zgoraj navajaš....
Komentar from: jozeb [Član]
Izvoli Marko...
Število zaprtih duhovni kov je bilo izredno visoko. Obtoženi so bili sodelovanja z okupatorjem, širjenje sovražne propagande, širjenje emigrantske literature, ilegalnih zvez z inozemstvom, pomoč pri begu vojnih zločincev, pozneje tudi zaradi poučevanja verouka, zbiranja denarja, nedovoljenih procesij, združevanja in podobno. Mediji so o procesih, o "zločinski duhovščini", o slabem vplivu ljubljanske škofije, o Vatikanu in njegovih spletkah, o negativnem vplivu redovniških sester itd. obširno poroč
ali. Več ji procesi proti Cerkvi (delno so bile vključene tudi druge skupine) so bili npr. božični proces (med drugim se je sodilo petim duhovnikom), proces proti Savelliju in Jarcu, Jezuitski proces, proces proti Kraglju, Tolminski proces, Šolarjev in Fabijanov proces, proces proti Magdalenkam itd. Sodbe so bile zelo ostre. Predstavniki Cerkve so bili velikokrat obsojeni na dolgotrajne zaporne kazni s prisilnim delom, z izgubo državljanskih pravic za vrsto let, zaplembo premoženja, tudi prepoved izvrševanja duhovniške službe, pa tudi na smrtno kazen. Procesi proti duhovnikom so se vlekli vse do leta 1956 in sodišča so o njih v letnih poročilih izčrpno poročala (Ferjančič-- Šturm, str.66 in sl.). Po doslej zbranih podatkih je bilo v zaporih okrog 500 duhovnikov, mnogi med njimi brez sodnega postopka. Leta 1951 so celo ljubljanskega nadškofa Antona Vovka polili z bencinom in ga zažgali…
- Med procesijo junija 1949 na Vrhniki so prihrumeli tanki, češ da imajo vaje. A kaplan Merlak procesije ni hotel ustaviti in tako se je vila med tanki, ki so na koncu cerkev obkolili; potem pa so oficirji hoteli od kaplana še odškodnino za porabljeni bencin, ker zaradi procesije vojaška vaja ni uspela!??
- Pred birmo škofa Vovka so cerkev nekje na dolenjskem ponoči polili z gnojnico. Domačini so jo pred prihodom očistili, škof pa je kljub smradu birmal.
- Lazarist Fiedler je med pridigo polemično dejal, da prisega velja, samo kadar kličemo za pričo Boga, za kar je bil obsojen na 4 mesece zapora, ker da se je posmehoval ljudski oblasti, ki zahteva prisego pri časti naroda.
- Zoper ubitega kaplana Šinkarja je bila npr. usodna priča, ki je povedala, da je obtoženi zaklal 4 partizane, da pa tega res ni sama videla, ampak ji je povedal eden izmed ubitih, preden je umrl. - ?????
Sicer pa bi si podatke tudi sam lahko poiskal Marko. Včasih imam občutek, da se ti ne da samemu pogledati potem pa druge usemrjaš, kaj naj počnejo v svojem prostem času...
Komentar from: babica [Obiskovalec]
Marko, kje in kdaj si ti živel, da teh stvari ne poznaš, ali pa si tako mlad, da poznaš zgodovino samo iz šolskih učbenikov.
G. Jože, Čeprav se mi zdi, da Marko samo provocira in res ne zasluži odgovora, je le prav, da ste mu temeljito odgovorili. ZAKAJ ??? Stvari, ki ste jih opisali mnogi poznamo, vendar je dobro da se to občasno obnovi, da ne gre v pozabo. Mnogi, zlasti mladi, pa za te stvari ne vedo, zanje je dobro, da se imajo priliko o tem poučiti.
Sedaj pa še moj spomin na to tematiko. Bilo je tisto pomlad, ko so februarja zažgali škofa Vovka v Novem Mestu. V naši hribovski fari smo imeli birmo. Ker še ni bilo ceste do cerkve, je birmovalec prišel že v soboto popoldan in prenočil v župnišču. Ponoči se je pripodila skupina organiziranih "mladincev", podrla mlaje in dobršen del noči rogovilila in zmerjala okrog župnišča. Birmo ,so vseeno izvedli, je pa ta praznik, ki je zmeraj prinašal veselje v faro, imel grenak priokus strahu in sramu (zaradi divjakov, ki so bili domačini).
LP.
Komentar from: Jocipros [Obiskovalec]
Bi še verjel bartolju, če ta ne bi lagal in si podrejal zgodovino. Kadar katolik odpre usta, laže. To govorim iz svojih dolgoletnih izkušenj! Kar zadeva procese in fajmoštre, gre za tiste, ki so bili najbolj starokopitni in so oblasti nagajali, kot da bi bil Jezus kdaj kje rekel: nagajate jim. O tem so imeli duhovniki iz Štajerske svoje mnenje, saj so nekateri sodelovali z oblastjo, bili prav po Jezusovo oznanjevalci evangelija kor veselega sporočila in se jim ni nič hudega (z)godilo. Dobili so pa po piskru - tako mi je rekel ugleden duhovniki - tisti, ki so gobcali, zmerjali novo oblast in si izmišljevali vice na račun ter jo kritizirali. To so bili takšni kot kakšen ocvirk, ki je na radiu gnojišče vedno izlival gnojnico na "nasprotnike" - teh pravi kristjan ne vidi, ker je ravno Jezusov nauk namenjen izgubljenim ovcam, ne pridnim!!! – in tega ne vidi bartolj, ki tudi trosi gnojnico in ne Jezusovega nauka. Če bi bil bartolj dober, karkoli si misli da je, ne bi delal gnusobe Gospodovi duši (Preg 6, 16 – 19). Upam, da ne hodi po ocvirkovih poteh…
Komentar from: Rado [Obiskovalec]
"Sami naredili, vzdrževali in zdaj zato še plačali davek"
Ljubi bog, kakšno sprenevedanje. Tudi graditelji stanovanjskih hiš smo jih sami sezidali. In plačali vse davke.
In jih tudi sami vzdržujemo!
Na bruhanje mi gre ob navedenih razlogih Jožeta in kompanije!
Cerkev pa kar kasira.
Milijone iz državnega proračuna, milijarde iz ponesrečenih poslov, milijone na račun zamudnih obresti (Salezijanke izpred dveh mesecev 1,5 milijona evrov zamudnih obresti!!!)
In zdaj se je za povrh izognila še plačevanju nepremičninskega davka.
Komentar from: Rado [Obiskovalec]
“Nastopiti odločno in razgibati katoliško civilno družbo”
Naj katoliška civilna družba, ki so hkrati tudi državljani Republike Slovenije, zahtevajo da Cerkev plačuje davke za izvožen les v Avstrijo.
Cerkev se je pri izvozu lesa povsem izognila dobrobiti slovenske države.
Les iz slovenskih gozdov namreč sekajo delavci iz Avstrije, ponj pridejo avstrijski tovornjaki in ga po gozdnih cestah zgrajenih z nekdanjimi družbenimi sredstvi, vozijo v Avstrijo. Kupnina pa se nakaže na cerkvene račune v Švico!!!
Tu naj protestirajo Slovenci, člani katoliške civilne družbe!!!
Komentar from: jozeb [Član]
Rado. Če veš, da je v zvezi z lesom karkoli nezakonitega, potem si dolžan to prijaviti. Prosim. Naj se izve.
Dokler pa se to ne bo dokazalo, so tvoje besede pač samo nepreverjne govorice, se pravi opravljanje...
Kar pa se davka na nepremičnine tiče, mi ti samo povej, kakšna je logika nekajkratnega povečanja davka? Razumem recimo 10, 20 morda 30 odstotno povečanje... Nikakor pa ne razumem 500 odstotnega povečanja, še sploh glede na to v kakšnih razmerah živimo.
Glede argumentacije obdavčitve sakralnih objektov, pa odgovora pravzaprav ne potrebuješ. Takega davka pač v civiliziranem svetu ne poznajo, še sploh ker v bogoslužnih prostorih nihče ne prebiva in jih ne trži...
Tudi meni gre na slabo, ko prebiram te antiteistične nebuloze...
Sicer pa Rado, reci, da si za nepremičninski davek, ker se ti zdi dober in pravilna rešitev za naše probleme!
Komentar from: Rado [Obiskovalec]
"Rado. Če veš, da je v zvezi z lesom karkoli nezakonitega, potem si dolžan to prijaviti"
Pravkar sem ti povedal Jože. Preveri.
A najbrž ne boš šel preverjati, ker to že veš, ali vsaj slutiš.
Ker pa gre cerkvene /vzvišene/ interese se ti takšna dejanja ne zdijo moralno sporna. Bog je pač nad zakonom.
Form is loading...
Na prvem zboru na Otočcu sva z možem bila in se spraševala:" Kje so kristjani? Kaj je to z nami?"
Jutri, žal, na Otočec ne morem, vendar bom v mislih z udeleženci in tudi v molitvi za uspeh. Več takih pozivov, kot je ,Jože,vaše si želim! " Prebudi se, človek, človek, ki spiš" poje vaš kolega!
Jutri pa bom, kot Jobovi prijatelji, poskusila biti s sestrično, ki žaluje.