J. B. Tito
4. maja 1980 je umrl Josip Broz Tito. Diktator in samodržec, ki je počistil s svojimi političnimi nasprotniki, je za nekatere še vedno oboževana osebnost, ki se je spominjajo z nostalgijo. Srbski avtor Pero Simić je pred kratkim izdal knjigo Tito – skrivnost stoletja, v kateri dokumentirano razkraja nekatere mite, o našem dobrem strugarju iz Kumrovca…
Tito je bil osebnost, ki je »naredila« Jugoslavijo in ta je obstajala, dokler je obstajal on. Kaj bo potem z njo, ni bilo načrtovano.
Postavlja se vprašanje, kako je lahko človek s skromno izobrazbo, ki je celo ponavljal prvi razred osnovne šole in bil nato po poklicu pomožni ključavničar, zrasel v zelo inteligentno politično osebnost…? Kako to, da je igral celo klavir?
Tito je v Sovjetski zvezi pisal karakteristike o svojih političnih sopotnikih. Odgovoren je za smrti vsaj 100. komunistov , ki so jih Sovjeti pobili zaradi njega. Med njimi sta bili tudi dve njegovi ženi…
Tudi v Španski državljanski vojni je pisal karakteristike, tokrat o sovjetskih obveščevalcih…
Tito je bil izjemno lojalen do pakta Stalin Hitler.
Njegov osnovni cilj ni bila osvobodilna vojna, ampak kako priti na oblast.
Leta 1943, ko je izgledalo, da se bodo zavezniki izkrcali v Dalmaciji, so potekala pogajanja o sodelovanju z Nemci. V njih so sodelovali Koća Popović, Vladimir Velebit in Milovan Đilas, takrat Titovi najbolj zaupni možje.
Tito ni osvobodil Jugoslavije, ampak je Srbijo je zasedlo 300 000 sovjetskih vojakov in ustoličilo Tita in prosovjetski sistem.
Tito je naročil povojne izvensodne poboje, vsi ostali so bili izvrševalci te naloge. Stalin je Poljske komuniste grajal, ker so bili do svojih »razrednih sovražnikov kolegialni«. Za vzgled jim je postavil Tita, ki je svoje dal pobiti…
Tito je na lastno roko poslal vojsko v Albanijo in s tem razjezil Stalina. Dejansko je leta 1948 Stalin rekel Titu ne in ne obratno. Tito se je potem še do konca leta 1949 trudil pomiriti Stalinovo jezo z novo nacionalizacijo, obračunom s kulaki, zasebno lastnino. S tem se je dejansko pokazal bolj stalinskega od Stalina samega.
Tito je leta 1962 na kongresu v Splitu rekel, da so komunisti izgubili vladajočo vlogo. To je pomenilo, da morajo še naprej biti ljudje prvega reda, odgovorni za vse. Deset let pozneje je še obračunal s srbskimi in slovenskimi liberalci in v intervjuju za Vjesnik poudaril, da smo »šli z demokracijo predaleč…«
Prejemal je otroške dodatke celo za dva vnuka, ki sta imela še živega očeta. Na potovanjih so z njim nosili dva kovčka. V enem je imel marke (devize) v drugem pa zlato in nakit. Bil je človek, ki je odrasel s sindromom siromašnega otroka.
To je le nekaj zanimivosti, ki dajo misliti. Tistemu, ki to hoče. (Morda bi tudi ljubljanski župan, moral prebrati kakšno knjigo o Titu. Da ne bo tako neobveščen.)
No feedback yet
Form is loading...