Totalitarizmi - znanstveni posvet
Študijski center za narodno spravo in Muzej novejše zgodovine Slovenije pripravljata 9. novembra mednarodni znanstveni posvet z naslovom TOTALITARIZMI – VPRAŠANJA IN IZZIVI. Gre za reminiscenco ob dvajsetletnici padca železne zavese v Evropi.
Posvet se bo zgodil v Viteški dvorani Muzeja novejše zgodovine Slovenije, navajam pa tudi nekaj poudarkov, iz vsekakor zanimivega mednarodnega znanstvenega posveta.
Vse skupaj se bo začelo ob 9. uri z pozdravnimi nagovori in uvodnimi referati Jožeta Dežmana, direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije, mag. Andreje Valič, direktorice študijskega centra za narodno spravo in prof. dr. Lovra Šturma, bivšega ministra za pravosodje in bivšega predsednika Sveta EU.
Posebej zanimiv zna biti razgovor z grofom Nikolajem Tolstoyem, ki bo sicer potekal v angleščini in se bo začel ob 10. uri. Sledil bo sklop predavanj, ki jih bo povezal dr. Matija Ogrin. Sodelovali pa bodo dr. Tamara Griesser-Pečar: Register totalitarnih režimov in pojavov v Sloveniji, dr. Jernej Letnar Černič: Iskanje normativnih odgovorov na totalitaristična hudodelstva, dr. Damjan Hančič: Oris revolucionarnega nasilja na Kamniškem v letih 1941-1945, mag. Renato Podbersič: Revolucionarno nasilje na Primorskem in Andrej Zorko: Mobilizacija v nemško vojsko
V popoldanskem delu pa bodo nastopili še Pavel Jamnik: Zavedanje zločina, dr. Mateja Čoh: “Bande” – teroristične skupine ali provokacija Udbe?, dr. Milko Mikola: Izgoni prebivalstva iz kraja bivanja v Sloveniji v obdobju 1947-1949, mag. Andreja Valič: Zgodovina za prihodnost, mag. Monika Kokalj Kočevar: Življenjske zgodbe druge svetovne vojne in Jože Dežman: Razpad tabujev in tranzicijska pravičnost v Sloveniji.
Posvet bomo snemali tudi za radio Ognjišče in odmevnejše prispevke posredovali tudi v Oddaji Moja zgodba.
No feedback yet
Form is loading...