ZOO
Živalski vrt se mi je vedno zdel nekaj umetnega, utesnjenega, kjer je na majhnem prostoru nagnetenih veliko divjih živali. Domače, ljubljanske izkušnje pač. Tako sem mislil, vse dokler si pred leti nismo ogledali živalskega vrta v Pragi. Ta je približno trikrat večji od našega. Živali in ljudje imajo veliko več prostora, znotraj vrta so urejeni pokriti deli s tropsko klimo, kjer živijo živali iz teh področij. Bazeni za morske živali so veliki in atraktivni… Skratka neka druga zgodba.
Časi so se spremenili tudi pri nas. Živalski vrt se je nekoliko razširil, postal je obiskovalcem bolj prijazen, še vedno pa imajo živali ponekod zelo malo prostora, če se spomnim samo na velike mačke. Zato pa imajo toliko več prostora otroci, za katere so uredili zgledna igrišča in spustili cene letnih kart za toliko, da se nekaterim splača priti sem večkrat tedensko, samo igrat. Kot bi bil ljubljanski ZOO nekakšno otroško igrišče, kjer imajo tudi divje živali…
Obstaja pa vendarle en razlog, da je obisk tam lahko prav zanimiv. Narediš lahko kakšno dobro fotografijo. Prva zakonitost fotografiranja v živalskem vrtu je uporaba tele objektiva. Žival je namreč potrebno toliko približati, da fotografije ne moti nadležno ozadje kakšne ograje. Navadno najbolje uspejo drobni detajli eksotičnih živali, ki jih sicer ne srečamo v domačem okolju. Paziti je treba le še na čas in svetlobo, se pravi da slike ne »stresemo«. Potem je lep fotografski rezultat lahko hitro pred nami.
No feedback yet
Form is loading...