Naj živi samooskrba
Uspelo nam je pobrati sadove narave, ki smo jih pridelali na lani podorani njivici. Delovna akcija, ki se je začela pred osmo uro zjutraj, je v polnosti uspela. Krompir je pospravljen, pobrali smo ga kakih 100 do 120 kg. Tehtali nismo, saj pravzaprav ne gre za trgovino, ampak za samooskrbo. Krompirja bi moralo biti za ozimnico čisto preveč. Toliko ga je zraslo iz 20 kg semenskega krompirja. Glede na to, da je trenutno še precejšnja suša, smo lahko s pobranim več kot zadovoljni.
Pri vsej zgodbi me najbolj veseli, da je prej omenjena samooskrba povezala tri generacije. Svetovalec in nadzornik je bil deda, tisti, ki je organiziral oče, veliko veselja pa sta imela sinova, ki se jima je zdelo, da je krompirja toliko, da ga dve leti ne bomo porabili.
Pobrani krompir smo dali na hladno. Prihodnji teden ga bomo prebrali in spravili na mesto ozimnice.
In njiva? Čakamo, da jo zalije, potem pa sejemo pšenico. Drugo leto naj bi torej želi. To bo sploh zanimiv projekt, ker je zaradi divjih živali, njivo potrebno še ograditi. Če bo šlo vse po načrtih bomo prihodnje leto ob tem času že jedli kruh iz doma pridelane moke.
In še vprašanje, koliko se nam to splača? Cenovno se gotovo ne izplača. Če bi gledali samo na ekonomsko logiko in čas, ki smo ga porabili, potem je ukvarjanje z vrtički in njivicami sama izguba. Če pa prištejemo vse izkušnje, ki smo jih dobili, če pomislimo na prenašanje znanja na mlade, nenazadnje če pomislimo na to, da pridelanega krompirja nismo niti enkrat škropili in je čisto »bio«, potem je cena tega krompirja (za nas) neprecenljiva.
3 komentarjev
Komentar from: babica [Obiskovalec]
Komentar from: bogdana [Obiskovalec]
Tudi midva z možem sva danes izkopala zadnji krompir. Zemlja je tako trda in suha, da si mož zasluži vse priznanje. Jaz vil sploh nisem uspela zabosti v zemljo, sem pa zato pridno pobirala. Za naše potrebe ga je dovolj!
Že leta se trudim dopovedati, da se računica res ne izide pri nobeni stvari, ki jo pridelamo doma, vendar ne bi zamenjala z nobeno kupljeno zelenjavo! Ne samo, da je bio, tudi obdelano je z ljubeznijo, kar posebej šteje!
Le veselo naprej!
Komentar from: jozeb [Član]
Hvala obema za odmev in prijazne besede. Včasih je tudi "slaba" računica dobra in domače, vendarle drugače cenjeno, kot kupljeno. Pozdrav J
Form is loading...
Joj kako lep krompir. Čestitam! Naš letos še zdaleč ni tako lep, no pa za eno leto ga bo že. Je pa res mnogo več vreden, če ga sam pridelaš.
Bi pa tukaj opozorila na to , kako nobena stvar, ki jo kmet z trudom pridela nima primerne cene. Pred nedavnim sem slišala po radiu, da na Vipavskem plačujejo breskve po 14 centov, res manj kvalitetne , vendar s tako ceno ni plačano niti obiranje. Ali pa žgane pijače npr. rum, razni likerji in podobno, vse to je narejeno iz same kemije pa je zelo drago, naravno žganje, ki je iz sadja in je z predelavo veliko dela je pa tako poceni, da niti kurjave nimaš plačane. Enako je z vsem drugim, mlekom, mesom,pšenico itd.........Če se kmet trudi, da bi pridelal bolj eko je zaslužek še manjši. Zato ni čudno, da je naša samooskrba s hrano na nuli.