Sodba desetletja
O zadevi Patrija do zdaj nisem pisal. Teze na način neugotovljenega kraja, za neugotovljenja dejanja, v zvezi z neugotovljenimi koristmi, nikoli niso obetala kaj drugega kot politično sodbo. Janša bo za del javnosti vedno kriv, karkoli bo že storil in kakorkoli mu bodo že sodili, za drugi del bo vedno nedolžen, saj tako napisana obsodba pač težko koga prepriča.
Proces sam se mi je še najbolj zdel podoben Kozlovski sodbi v Višnji Gori Josipa Jurčiča, kjer je kozel Lukeža Drnulje in poželel nepopasen vrt Andraža Slamorezca. Razlika s sodbo Flereta Krivegastegna je seveda očitna in jasna, saj imamo tukaj zdaj jasno obsodbo na dveletno zaporno kazen za prvaka opozicije, in ne zgolj zamahovanje po kozlovi senci z devetimi udarci.
Precej prepričan sem, da je Janša skupaj z ostalimi že prejšnji petek vedel, da bo obsojen. Temu pripisujem tudi velik medijski odziv in poziv ljudem naj pridejo pred sodišče, ko bo sodba razglašena. Navkljub vsemu se mi je to zdelo pretirano.
Danes je eden od demonstrantov celo izjavil, da tega sodišča ne priznava. Pa ja ne bomo padli na dikcijo nekega kovinarja, ki je pred desetletji izrazil popolnoma enako formulacijo za sodišče v stari Jugoslaviji? Prepričan sem, da si mora Janša pravico izboriti na sodišču in ne izven njega. Sodba mora biti razveljavljena na pravnih temeljih in ne s pomočjo ulice.
Zaradi obsodilne sodbe smo lahko žalostni, jezni, razočarani, besni, ampak konec koncev obstaja višje sodišče in če vsa naša sodišča ne zaležejo se obtoženi lahko pritožijo pred Evropskim sodiščem. Pravica lahko zmaga samo na sodišču! Z jasnimi argumenti in dokazi! In če bi vsa naša sodišča obsodila politično, bo končno evropsko sodišče vendarle odločalo le na podlagi jasno zapisanih zakonov in ne indicev.
Reakcija članov stranke in zaskrbljene javnosti je bila torej, po mojem prepričanju, pretirana. Če bi bil jaz sodnik bi jo jemal kot pritisk na drugo (neodvisno, sodno) vejo oblasti. Četudi bi mi sodniki ne bili naklonjeni, bi se na njihovo razsodbo še vedno lahko pritožil in ker nismo v Ukrajini, bo lahko o tem reklo kakšno tudi Evropsko sodišče za človekove pravice.
Svak mi je danes resignirano potarnal, da je z današnjim dnem umrla pravna država. Se ne strinjam. Pravna država še sploh zaživela ni, saj tudi zločinov in zločincev nekdanjega sistema nismo obsodili. In če naša država ignorira petnajst tisoč po vojni pobitih in jih ne dovoli niti pokopati, kako bi potem lahko govorili o pravni državi v tem primeru?
3 komentarjev
Komentar from: Matej [Obiskovalec]
Komentar from: bogdana [Obiskovalec]
"Pravna država še sploh zaživela ni, saj tudi zločinov in zločincev nekdanjega sistema nismo obsodili. In če naša država ignorira petnajst tisoč po vojni pobitih in jih ne dovoli niti pokopati, kako bi potem lahko govorili o pravni državi v tem primeru?"
Tudi jaz se strinjam z vsem napisanim in podpišem (čeprav sama ne bi znala tako dobro ubesediti!!!!)
Komentar from: rok [Obiskovalec]
Upam, da se bo pravna bitka končala izven meja naše države, na primer v Strasbourgu. Kot prvo bom taki sodbi lažje verjel, ker so pravniki na takih sodiščih bolj izkušeni od naših in zmožni obravnavati primere s političnimi konotacijami, hkrati pa so tudi čustveno nevpleteni, v tej državi pa je glede takega primera zelo težko biti čustveno nevpleten. Mislim da to velja tudi sa moje sodržavljane, ki bodo lažje sprejeli sodbo nekega organa, ki je morda edini zares neodvisen, kakršnakoli že ta sodba bo. Če se bo Janez Janša pritožil zoper sodbo in se bo ta prenesla na neko sodišče višjega nivoja, pa bo tam oproščen, ne bo afere Patria po mojem mnenju nikdar konec, pa tudi narod bo glede tega ostal razdvojen. Zato še enkrat: upam, da se bo pravda končala izven naših meja.
Form is loading...
Podpišem.