Salamoni v Kosezah
Dr. Drago Ocvirk je napolnil koseško dvorano in še preden smo dobro pomislili, sta bili dve uri predavanja za nami. Kar nekaj novih stvari smo izvedeli. Naj jih nekaj naštejem, zgolj zaradi spomina, ki ni stanoviten in kasneje kaj pomeša…
Potovanje od nas do tam, traja dva dneva. Pot iz Avstralije do Salamonovih otokov (se pravi tisti končni del poti) je dolga toliko kot od Ljubljane do Moskve in še malo. Gre za velikanske razdalje. Zakaj Salamoni? Odkrili so jih pomorščaki, ki so pripluli iz Južne Amerike okoli leta 1580. Seveda so iskali zlato. In ker so ga našli v neki reki, torej prosto ležečega, so mislili, da so naleteli na rudnike kralja Salamona.
Prebivalci Salamonovih otokov so bili še do začetka 20. stoletja ljudožerci. Na njih se je leta 1925 ustavila tudi slovenska popotnica in pisateljica Alma Karlin.
Salamoni so ena najbolj revnih držav na svetu, saj je BDP na prebivalca povprečno okoli pol evra na dan. Živijo iz rok v usta, zato je cena hrane visoka. Večinoma živijo iz rok v usta, tudi zato, ker ne morejo ničesar prihraniti. Visoka vlaga poskrbi, da začno dobrine zelo hitro gniti in plesneti.
Okoli 40 odstotkov prebivalstva sestavljajo otroci do 14 leta starosti. Otočje sestavlja več otokov, na katerih govorijo okoli 150 (različnih) jezikov, ki sodijo v štiri velike govorne skupine. Za primerjavo: evropski jeziki večinoma sodijo v indoevropsko skupino, razen ugrofinske skupine.
Stranišče je izjemn pomembna iznajdba, ki je poskrbela za to, da se je smrtnost med ljudmi precej zmanjšala. Ljudje se v kristalnem morju, na rajskih otokih skorajda ne kopajo, kajti poleg morskih psov tam kraljujejo krokodili in druga (tudi strupena) golazen. Krokodil in morski pes sta tudi v njihovem državnem grbu.
Ocvirka tam kličejo father Dragon (zmaj). To seveda zveni neprimerno bolje kot ocvirk, glede na njihovo ljudožersko preteklost... V času odkar predava na tamkajšnji bogoslovni šoli, se je precej zavzel za domorodce in njihovo šolstvo. In le šola in s tem znanje, jih lahko pripeljeta do boljšega življenja. Tega smo se zavedli tudi poslušalci prvega postnega večera, ki smo pokupili zadnjih 30 izvodov njegove knjige Raj z napako.
1 komentar
Komentar from: bogdana [Obiskovalec]
Form is loading...
tudi v Podčetrtku smo ga želeli slišati, pa je, žal, prišla vmes neprijetna napaka. Upam, da bo prišel kdaj drugič!