Košnja
Kolega Aleš Čerin na svojem blogu Preprostost veliko piše o samooskrbi. Moram priznati, da je navdušil tudi mene. K še večjemu navdušenju za lastno preskrbo, je pripomogla še ga. Bratušek s svojo vlado in seznamom novih davkov ter programom konsolidiranja javnih financ…
Tako smo se odločili, da damo na dolenjskem podorati del travnika, ki smo ga doslej samo kosili. Posadili smo krompir. To leto krompirja za ozimnico (če bodo vremenske razmere ugodne) ne bo treba kupovati. Strošek 25 kilogramov semenskega krompirja je znan, koliko pa ga lahko zraste na novonastali njivi, bo znano tam nekje v začetku avgusta. Prav zanima me, kaj lahko pridela neumni kmet.
Kljub vsemu pa je nekaj travnika še ostalo. Kosilnica je spet zapela. Oče je večkrat ponovil, da bi lahko s košnjo počakal še nekaj časa, a se zdi, da je bolje kositi enkrat več, kot pa se ubadati s previsoko travo za našo kosilnico.
Kmečko delo me je napolnilo z novo energijo. Kljub utrujenosti zaradi popoldanskega napora, sem se počutil odlično. Če je dan lep, če vse diši po sveže pokošeni travi, če pri tem pomagajo tudi mlajši člani družine, potem rezultat ne more izostati. In pridelek krompirja poleti, je v tem primeru popolnoma postranskega pomena…
1 komentar
Komentar from: Majda [Obiskovalec]
Form is loading...
Ali vam je že kdo rekel, da se sajenje krompirja ne splača? Pa saj se res ne splača, če seštejemo vse stroške, ki jih imamo s pridelavo, da ne štejemo še svojega dela. V jeseni ga lahko kupimo čisto poceni. No, to poslušam že celo življenje, da se ne splača nič sadit, ne piščancev redit itd. Ampak tisti, ki še to delamo, delamo zaradi zavedanja, da je naš pridelek zdrav, saj ni šprican z nikakršnimi strupi, gnojen z umetnimi gnojili ampak obdelan z motiko in našimi rokami, zato naši pridelki niso poceni kot v blagovnicah. Ravno včeraj, ko sem skubila piščance sem premišljevala o tem, kako poceni jih prodajajo v trgovinah. Pri nas z vsemi materjalnimi stroški ne pridemo na tako ceno, da ne upoštevam ves krompir, ki ga skuham in ga piščanci pojedo ter svojega dela.
Mislim, da dokler bo pri nas situacija, da se naše delo ne splača in je boljše nič delati, je nekaj v naši družbi zelo, zelo narobe. Najbolje bi bilo uvesti davek na nedelo, lenobo vseh za delo sposobnih ljudi, ne pa da bo kmalu naše delo zločin.