Linorez
V »likovni šoli« za naše najmlajše letos obdelujemo tiskanje. Visoki tisk. Začeli smo s snovanjem ex-librisa, nato nadaljevali z božičnimi voščilnicami, pred nami pa so še tisk s šablonami, dvo in več barvni linorez, inicialka in morda (če bo volja in čas) še poskus globokega tiska. Otroci so navdušeni skicirali motive in kasneje z nožki izrezovali motive v linolej, težava pa je nastopila pri odtiskovanju.
Seveda smo si v začetku želeli le poskusiti, kako je s tehnologijo. To pomeni, da smo linolej najprej namazali z barvo in potem skušali čimbolje odtisniti s pomočjo valjčka oz plastenke z zarobljenim robom. Kmalu je postalo jasno, da na tak način, kakovostnega odtisa ne bomo dobili. Začel se je lov na grafično stiskalnico. Najprej sem se zanimal za rabljene, ki jih seveda ni bilo mogoče dobiti (vsaj za zmerno ceno ne). V specializirani trgovini z umetniškim materialom sem našel iskano stiskalnico, vendar pa je niso imeli na zalogi. Obljubili so mi jo v desetih dneh, ker jo je potrebno naročiti v tujini. Ob čakanju na prešo, sem preverjal, če bi jo lahko dobil v Trstu ali Celovcu, pa preko spleta tudi tam nisem bil najbolj uspešen.
Ker so po desetih dneh v trgovini dobili napačno (preveliko in predrago) prešo, z naročilom seveda (za naslednjih 10 dni) ni bilo nič… Šale je bilo konec, kajti zmanjkovalo nam je časa in otrokom seveda motivacija brez zaključne naloge pade. Potem pa sem od »prijateljevega prijatelja, ki ima prijatelja« izvedel za možaka, ki tiskarske preše izdeluje v Metliki. Seveda na spletu o njem ne boste našli kakšnih omembe vrednih podatkov. Žal! Poklical sem ga in v nekaj urah sva se domenila vse, od velikosti in kakovosti do cene. V treh dneh je bila preša pripravljena in dostavljena.
Slušatelji likovne šole so bili navdušeni. Že prvi večer smo tiskali do poznih ur in preizkušali kako se stiskalnica obnaša, kaj smo dobili. Rezultati so bili navdušujoči. Spomnili so me na srednješolske in fakultetne dni.
V zadnjih dneh smo tako že izdelali letošnje božične voščilnice. Vsak je poskusil odtisniti svoj linorez in z odtis za odtisom, so bili izdelki boljši.
Hvaležen sem strojnemu ključavničarju Antonu Pezdircu iz Metlike za vrhunsko stiskalnico. Naj bo tale zapis drobna zahvala za njegov trud in morda kakšna bližnjica komu, ki se bo srečal s podobnim vprašanjem, kje lahko dobi grafično prešo. Telefona sta dva 07 30 60 002 in 041 766 110.
Takole izgleda preša od strani. Omogoča tiskanje A3 formata. Preša je težka 35 kg (ali raje več).
Na preši je tiskarski material, barva, lopatica, valček za nananšanje barve, linorez in dva narejena odtisa.
Še pogled z druge strani, ki kaže odlično, robustno izdelavo.
Še nekaj tehničnih podatkov z naslovom izdelovalca Antona Pezdirca.
In končno dve od desetih motivov letošnjih voščilnic, ki so jih izdelali "moji mladi slušatelji..." Voščilnice bom (morda) podrobneje predstavil v prihodnjih dneh.
No feedback yet
Form is loading...