Pevci kar naprej
Z ženo sva bila dva dni zapored na zborovskih nastopih. Vokalna skupina Krila, kjer pojejo kar štirje radijci, je slavila 20 let obstoja, zbori Zavoda sv. Stanislava pa so v Cankarjevem domu predstavljali 19. letni koncert.
Ob teh dveh dogodkih, ki sta utrnila lepe spomine in pokazala na pristno ljubezen do petja, sem razmišljal o tem, zakaj toliko Slovencev prepeva in zakaj dosegamo tako lepe rezultate na različnih tekmovanjih? Petje v zboru gotovo ni »individualen šport«, ampak skupinsko, ekipno udejstvovanje. Tam, kjer prerastejo začetno navdušenje ob tem, kako zvenijo skupaj povezani glasovi in postanejo pravi prijatelji, se lahko pesem razvije tudi v več. Kar naenkrat pevci poznajo, kako sopevec diha, kakšni so njegovi osebni problemi, kako se obnaša v družbi in kdaj je dobre oz slabe volje. Takrat nastopijo trenutki, ko pesem postane užitek, ko ni več tako važno, kolikokrat tedensko vadimo, ampak kaj vse ob pesmi doživljamo. Takrat pesem postane način življenja in izhodišče podajanja življenjskih resnic.
Nekaj takega je bilo mogoče začutiti na sobotnem koncertu Kril. 20 let je kar zajetna doba in na koncertu se je videlo, da je prišlo do sinergije med pevskim sestavom in publiko v dvorani. Najbolj od vsega pa je bilo opaziti, da pevci skupaj ne vztrajajo samo zaradi pesmi, ampak so pesem vzeli za credo, ki jih združuje…
Na nedeljskem koncertu v Cankarjevem domu pa so mladi pevci različnih sestavov, ki delujejo v Zavodu sv. Stanislava pokazali, zakaj je pesem pomembna za mladega človeka. Mladi se med seboj pri petju začutijo drugače, kot pri rednih urah pouka. Petje spodbuja skupinskega duha. Mladi postanejo tim, ki mora zveneti ubrano, se pravi da morajo pred ostalimi nastopiti kot eden, pa čeprav je vsak drugačne barve.
Zaradi takih manifestacij se za prihodnost slovenske pesmi ni bati. Toliko žara, kot so ga pokazali mladostniki na koncertu v osrednji hiši kulture pri nas, je težko videti. Zato je doktrina petja, ki jo Zavod sv. Stanislava zagovarja, toliko bolj pomembna za skupinskega duha in za samozavest mladih. Vsaka ubrano odpeta pesem pospremljena z aplavzom je stopnica višje na poti odraslosti, na poti k zrelemu in odgovornemu življenju. Zato čestitke vsem, tako Krilom ob 20 letnici, kot zavodskim zborom za primer, kaj lahko glasba stori mlademu duhu, ki se še oblikuje.
No feedback yet
Form is loading...