"Mojstrovalci"
Ta beseda me že nekaj časa »srbi«. Ni je v nobenem resnem slovarju, kar pomeni, da gre za novejšo skovanko, ki jo zadnji čas pošteno promovira neka trgovina s tehničnim blagom. Ko se malo iščeš njen pomen, lahko na spletu opaziš razlago, da je mojstrovanje opravljanje mojstrskega dela. Potemtakem je mojstrovalec moški, ki opravlja mojstrsko delo in mojstrovalka ženska, ki opravlja mojstrsko delo. Ni sicer jasno ali pa vsaj ne dovolj razloženo, zakaj tisti, ki opravlja mojstrsko delo, ne bi bil kar mojster, kot smo včasih rekli? Naj mojster torej ne mojstruje ampak mojstovali?
Ali pa pravzaprav sploh ne gre za mojstra v pravem pomenu besede ampak za nekoga, ki se zaveda da mojster ni, vendar pa rad sam kaj postori? To bi torej lahko bil nekakšen hobi mojster, kot so skovali - mojstrovalec, kar pa zveni izrazito podcenjevalno, omalovažujoče, slabšalno… Češ, ti nisi mojster in tudi nikoli ne boš, ne trudi se preveč. Ali pa: kako je fantek? Ne gre? Imaš dve levi roki? Ah, ne skrbi za mojstrovalca si dovolj dober!
Kakorkoli že, ko slišim to besedo, zastrižem z ušesi in postanem slabe volje. Predstavljam si, da me v omenjenem podjetju primerjajo z onima mojstrovalcema iz češke risanke Pat in Mat (pa čeprav sta ti dve kreaturi zaščitni znak slovenske konkurence) in se pri tem še nasmihajo, ko slučajno nakupujem pri njih. Ne vem, na kaj so pri izbiri te besede mislili v njihovem marketingu in resno dvomim, če je vodstvo iz Slovenije tujim lastnikom razložilo vse podtone, ki jih Slovenci lahko ob tej besedi slišimo. Mene ta beseda tišči, ni mi prijazna, prej zmerjajoča, zato se tudi izogibam tistim, ki so jo »izvalili«.
8 komentarjev
Komentar from: bogdana [Obiskovalec]
Komentar from: jozeb [Član]
Zdaj ko ste omenili... ja pravzaprav bi bil za nekatere to lahko kar primeren izraz. Hvala za dopolnilo, Bogdana!
Komentar from: Mari [Obiskovalec]
Ko je treba kaj tehničnega storiti, sem definitivno "mojstrovalka". Jože, mogoče pa tokrat malo preresno jemlješ stvari... ne dvomim v tvoje mojstrske sposobnosti, gre pač za humor pri oglaševanju, glede novih skovank pa: zakaj ne? tudi jezik se spreminja in razvija...čas pa bo pokazal, kaj se ohrani in kaj ne.
Komentar from: jozeb [Član]
Res je, jezik se spreminja, ampak skovanke so pač bolj ali manj posrečene. Tale po moje ni imela najboljše sreče pri rojstvu. Kot še kakšna. Naprimer: poznamo prvotne (primarne) drugotne (sekundarne) in (Bog pomagaj) tretjotne (terciarne) barve.
Komentar from: Zoran [Obiskovalec]
"Sam svoj mojster" ali "mojstrovalec - mojstrovalka". Kaj nam lepše zveni?
Ni nujno, da smo vsi izučeni,ampak se lahko naučimo,samo če hočemo opraviti neko delo, pa naj bo to na vrtu ali pri hiši.
Komentar from: Mk [Obiskovalec]
Me res zanima, kje si zasledil ''tretjoten''. Nikoli še nisem slišal. In nikjer, niti na spletu, nisem našel.
Komentar from: jozeb [Član]
Mk!
Najdeš v učbeniku za likovno vzgojo, avtorica Tonka Tacol (za 5. ali 6. razred osnovne šole).
Komentar from: Blaž [Obiskovalec]
tudi sam se večkrat sprašujem, od kod ta izpeljanka, vse kar mi pade na pamet pa je: mojster + profesionalec = mojstrovalec?
Form is loading...
mene pa je beseda spomnila na trenutne razmere v Sloveniji in na mnoge, ki so prepričani, kako so dobri( in edini možni)v vodenju naše domovine. Izraz je več kot primeren!!!
Vas ne spomni nanje?