26. knjižni sejem in Svetlana Makarovič
Bil sem na tiskovni konferenci pred začetkom 26. slovenskega knjižnega sejma, ki bo med 1. in 5. decembrom v Cankarjevem domu. Slavnostno odprtje, na katerem bodo podelili nagrade - Schwentnerjevo nagrado, nagrado za najlepšo slovensko knjigo, priznanje krilati lev, nagrado za najboljši literarni prvenec in priznanje za mladega prevajalca - bo v torek, 30. novembra, ob 18. uri v Linhartovi dvorani. Sejem bosta odprla ministrica za kulturo Majda Širca ter minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. Sejem bo spet ponudil živahno dogajanje na več področjih, prepričan pa sem, da bo zadovoljil tudi različno publiko s svojimi obsejemskimi dogodki, okroglimi mizami, predstavitvami in debatami, ki se jih bo zvrstilo skoraj 120.
Zelo znane so naprimer „Debatne kavarne“,v prvem preddverju. 23 različnih debat bodo ponudili, od bralnikov knjig in e-knjig, do opismenjevanja otrok. Spraševali se bodo, kakšno je življenje pisatelja ter kakšen vpliv ima knjiga na mesto in obratno. Spomnili se bodo tudi na 80-letnico klasičnega filologa Kajetana Gantarja in se posvetili pojmu sage.
Na svoj račun bodo prišli tudi otroci in mladostniki.
Sejem bo dopolnjeval bogat spremljevalni program, ki ga pripravlja Cankarjev dom. Med drugim bo vključeval več otroških predstav.
In potem se je zgodilo tisto, kar s knjižnim sejmom nima posebne zveze, me je pa malo »zdrznilo«. Omenili so namreč, da bo na prireditvah za otroke sodelovala tudi Prešernova nagrajenka Svetlana Makarovič. Najprej me je prešinilo, da je to pravzaprav smešno, saj vsi vemo, da Svetlana Makarovič »pamžev« pač je mara. Potem pa mi iz glave ni šla sintagma Prešernova nagrajenka. Pa kako? Saj je Prešernovo vendar zavrnila. Javno! Takrat sem bil v CD-ju. Poleg tega se vsi še spominjamo aferice, ki je ob tem izbruhnila. Menda jo je najbolj zmotilo to, da je nagrado takrat dobil »Cerkveni dekorater« p. Marko Ivan Rupnik.
In zdaj po 10. letih je ona spet Prešernova nagrajenka. Ko sem vprašal, kako to da je Svetlana spet Prešernova so mi odgovorili, da je plaketo sicer zavrnila, ni pa zavrnila denarja in da jo na ministrstvu vodijo kot nagrajenko. Ups! Torej je bilo vse na odru tedaj le blef? Šarada? Igrica za rajo? Kje pa je tu načelnost?
Tako sem malo pogledal po spletu in našel spisek Prešernovih nagrajencev, kjer piše, da je nagrado zavrnila. Potem sem našel precej obširno časopisno polemiko, ki sta jo imela Makarovičeva in Zlobec v Delu. Iz zapisanega izhaja, da je zavrnila tudi denar, vendar pa je uveljavljala nagrado pri državni pokojnini, ki jo zdaj prejema. Ob tem je poslanec Plemeniti sprožil celo poslansko vprašanje in dobil iz kulturnega ministrstva celo nekaj odgovorov. Kakorkoli že, morda bi vseeno malo premislili titule, ki jih nekomu dajemo, zaradi zgodovinske resnice namreč. Konec koncev je Svetlana Makarovič marsikaj (vsestranska umetnica, književnica, igralka, pevka in ilustratorka...), kaj pa tudi ni...
Če navedem plastično primerjavo: ali bi bila članica Partije, če bi na odru ob podelitvi, javno zavrnila članstvo?
3 komentarjev
Komentar from: Milan [Obiskovalec]
Komentar from: jozeb [Član]
Kar povejte, česar ni, da ne bom taval v nevednosti.
Namreč ravno nenačelnost je tisto, kar se pri spoštovani pesnici, tukaj razkriva...
Komentar from: Morpheus [Obiskovalec]
Nikar s prepiranjem, gremo raje zažgat kakšno knjigo...
Form is loading...
Spoštovani
''Najprej me je prešinilo, da je to pravzaprav smešno, saj vsi vemo, da Svetlana Makarovič »pamžev« pač je mara.''
Je taka nepravilna ter že neštetokrat zlajnana floskula res potrebna za podkrepitev vašega očitnega, a zelo površinskega neodobravanja?
Predvsem pa; ostala je načelna. Načelnost je tudi vrlina pisanja, kateri med drugim vi sami v tej kolumni ne sledite: seveda pa ne verjamem, da je vaše začudenje nad njeno udeležbo na sejmu (gospa je književnica velikega kova) sploh kakorkoli povezano s jasnim zaključnim politiciranjem, katermeu tu niti ni mesto, sam se z vsemi njenimi dejanji ne strinjam, a tega ne kujem po svoje, da bi dokazal nekaj, česar ni.
S spoštovanjem,
Milan.