Streli na begunca leta 1989
Tale reč s sodnikom Maslešo je prav zanimiva, predvsem zato, ker možak še kar vztraja. Imeti mora precej trdo kožo…
Na tiste čase imam tudi jaz nekaj spominov. V vojski sem bil leta 1988/89 in sicer v Vipavi in Sežani. Iz Vipave smo bili poslani v prekomando v Sežano januarja 1989. Pristal sem v mejnem vodu na komandi. Večina je bila sicer razdeljena na karavle (mejne stražnice). Sežana je v neposredni bližini Fernetičev, kjer je bilo vedno največ ilegalnih prebegov v nekdanji Jugoslaviji (ljudje so pač bežali na zahod). Že v Vipavi sem spoznal kolega iz Kranja, zapomnil pa sem si ga zato, ker je bil zelo dober strelec. Na poligonu je imel daleč najboljšo oceno in zato je zadolžil ostrostrelsko puško. Zakaj to opisujem? Ker je pristal na karavli v Fernetičih in postal tisti vojak, ki je ustrelil (verjetno) zadnjega begunca na »najbolj odprti« meji v Evropi. To se je zgodilo še leta 1989 (le dobro leto in pol pred plebiscitom) in časopisi so se takrat o tem na široko razpisali. Spominjam se članka, ki sem ga o tem bral v Delu.
Sicer pa je potekalo nekako takole. Vojaki so bili ponoči v patrulji. Opazili so skupino beguncev (kasneje se je izkazalo, da je šlo za Filipince). Kolega sovojak je pripovedoval, da je skozi daljnogled videl dekle, ki se na poziv, naj se ustavijo ni hotelo ustaviti (prav tako kot tudi ostali ne). Ni je hotel ustreliti, čeprav so bežali. Zato je nameril v grm poleg nje in sprožil. Begunci so se predali, ko so videli, da okoli njih streljajo. Skupino so zatem pripeljali do nas v Sežano, kjer so jih predali miličnikom. Vse to se je dogajalo ponoči, zato nas je večina spala in beguncev sploh videli nismo. Presenečenje je prišlo drugo jutro, ko je naslednja patrulja ugotovila, da je bil v prej omenjenem grmu begunec, ki pa je medtem že umrl. Mislim, da je izkrvavel. Kako je bilo takrat z ogledom civilnega sodnika ne vem. Vem le, da je bilo v naslednjih dneh precej živahno, saj so prihajale različne inšpekcije oficirjev iz Ljubljane in Zagreba. Vem tudi, da smo bili precej pretreseni nad dejstvom, da je nekdo prepotoval polovico sveta in na koncu umrl na naši »tako odprti« meji. Sploh ni hotel priti k nam ali ostati pri nas. Hotel je v Italijo. In mi smo mu to preprečili. Imel je sanje o boljši prihodnosti, končal pa je kot tragična žrtev pomote.
Kako je bilo kolegu, ki je begunca ustrelil? Na zunaj je kar dobro prenašal, dobil je 15 dni nagradnega dopusta. Kako mu je zdaj, kadar se spomni na ta dogodek ne vem, kajti po vojski se nisva več videla. Mislim pa si, da ga vsaj včasih spomin poišče in prepričan sem, da ni lep. Še sploh, ker se je to zgodilo pri njegovih 19. letih… Želim si, da ima on tako trdo kožo, kot Masleša, saj objektivno ni kriv ničesar, pa čeprav mu vest morda včasih govori drugače.
8 komentarjev
Komentar from: Kozmonavt [Obiskovalec]
Komentar from: jozeb [Član]
Kdo je pravilno ravnal? Oni, ki je bežal ali oni, ki ga je ustrelil? Mene bi težko kdo prepričal, da je ustreliti nekoga na meji - pravilno. Lahko je bilo legalno, ampak prav? No, ja za tako izjavo moraš biti že pravi... Ampak od tebe sem že marsikaj slišal, zato ne bom nadaljeval.
Komentar from: Kozmonavt [Obiskovalec]
No zdaj sem dobil vtis, da še za sebe ne veš, kaj si prej napisal. Tisti, ki je streljal. Streljal je v grm, ko bi lahko streljal v ljudi. Navsezadnje ni vedel, da je nekdo v njem. A ne?
Komentar from: jozeb [Član]
Midva se kronično ne razumeva... Govorim o sistemu, možnosti, o ideji..., da naborniki stari 18 in 19 let oboroženi stojijo na meji in lahko streljajo. V grmovje, drevesa, ptice, ljudi...
Jasno, da ni vedel in videl kam, ampak streljal je pa vseeno.
Komentar from: Kozmonavt [Obiskovalec]
Torej imaš problem z naborništvom? Ampak saj ga ni več, problem rešen. Pa so ti naborniki res kar streljali ljudi, ker so pač imeli dovoljenje? Si ti? Po mojem se sistem ne oblikuje s komandami kot takimi, ampak predvsem z odzivi na njih. Kot v gledališču: igralec je smešen ne zaradi svojega besedila, ampak predvsem zaradi odziva soigralcev.
Komentar from: andrej [Obiskovalec]
Vojsko sem služil na jugoslovansko-madžarski meji pri 19 letih in se točno spominjam,kakšen postopek smo imeli predviden v podobnem primeru.Kar nekaj jih je bilo vendar brez uporabe orožja.Kaj pa bi se zgodilo,če graničar ne bi naredil to kar so od njega pričakovali.Sistem v tistem času je tako deloval,sicer bi končal na Vojnem sudu.
Tisti vojak pa res danes ne spi mirno,glede tega,kaj se je zgodilo kasneje v bivši državi pa tudi mogoče nima problemov.
V vsakem primeru je ustreliti nekoga - huda stvar ... Ne glede na to, ali je bilo namerno ali po nesreči. Tudi v silobranu nekoga ustreliti je - po moje - breme.
Ravno sem brala nek prispevek, ki govori o tem, koliko vojakov na frontah je umrlo z nabitimii puškami. Človek ni naravnam tako, da bi streljal ... da bi ubijal ...
P.S.: Sredi 80. let sem šla parkrat ilegalno čerz mejo - čez gore ... Kanin, Laška planja, Babe ... Na obisk k rezijanskim pastirjem. Ko sem šla prvič, me je bilo kar strah. Moj dragi mi je rekel, da imam tako živobarven nahrbtnik, da bodo streljali graničarji za menoj ... Pa sem si izposodila od nekoga lovski "ruzak".
Komentar from: Jon [Obiskovalec]
Sem bi v vojski, a že z merjenjem (vajo) na soljudi je bilo grdo.
Form is loading...
Pravilno je ravnal. Danes: enourno česanje vlaka v iskanju Romunov. Bežijo pred revščino, najdejo pa diskriminacijo.
Hipotetično vprašanje: kaj bi tebe pripeljalo do bega čez mejo?