Narod naš dokaze hrani…
Pred nekaj tedni smo se še prepirali o tem ali bomo verjeli generalu Ladu Kocjanu in ZZB, ki je kategorično odklanjala kakršnokoli nepravilno raboto v zvezi z mučenjem in likvidacijo Lojzeta Grozdeta. To so s táko gotovostjo lahko počeli zato, ker je bil arhiv Tomšičeve brigade zgledno pospravljen in nečednosti, kot so npr mučenja ali izvensodne »justifikacije«.
13. junija ravno na dan evharističnega kongresa pa smo dobili knjigo z naslovom Zvest križanemu, kjer avtorica Milanka Dragar na več kot 500 straneh prikazuje življenje prvega slovenskega blaženega mučenca Alojzija Grozdeta. Knjiga prinaša več novosti o Grozdetovem življenju, morda najbolj odmeven pa je partizanski dokument, ki se nanaša na njegovo usmrtitev. Podpisal ga je politkomisar Dušan Majcen Nedeljko, piše pa Centralnemu komitetu KPS o partijskem delovanju Udarne brigade Tone Tomšič, 19. januarja 1943. V njem je dobesedno napisano: »Slabo vliva na razpoloženje prebivalstva tudi justifikacija izdajalcev, če ni otipljivega dokaza. To se je npr pokazalo v Mirni, kjer sta padla dva izdajalca kurirja, enega je ubila straža pri poskusu pobega. Smrtna obsodba drugega (Grozdeta) je bila nekoliko prenagljena in izvršena iz preventivnih vzrokov. Sicer je dokazano, da je dotičnik član Katoliške akcije in našlo se je pri njem cel kup italijanskih propustnic, ki so mu dovoljevali obiskati vse važnejše belogardistične postojanke, vendar konkretnih dokazov, da prinaša poročila ni bilo. Štab je bil pozneje prisiljen, da potom posebnega razglasa opraviči prebivalstvu, zlasti v Št Rupertu, potrebo smrtne obsodbe. Pri tem moram autokritično priznati, da sem se za slučaj premalo zanimal in nisem preprečil obsodbe, kar bi lahko, če bi sodeloval v brigadnem sodišču.«
Politkomisar Majcen Nedeljko v zgoraj opisanem dokumentu, ki ga je avtorica knjige Milanka Dragar našla v Vosovskem arhivu zgolj po naključju, dokazuje, da je bil Grozde usmrčen kot član Katoliške akcije, brez dokazov o krivdi in brez prisotnosti najvišjih partizanskih častnikov, ki bi morali sodelovati pri delu ti. »sodišča«.
Faksimile prilagam…
Hkrati pa naj si dovolim še tole pripombo. Knjiga Milanke Dragar Zvest križanemu, je izšla v samozaložbi pri založbi Dragar. Zato knjige ne morete najti v knjigarnah. Zdi se mi skrajno neverjetno, da take monografije, ki ponuja toliko novih dognanj o drugem slovenskem blaženem, ni izdala bodisi Škofovska konferenca, ali katera od Cerkvenih založb ali morebiti nova Novomeška škofija, odkoder je bil Grozde doma. S tem bi lik Lojzeta Grozdeta lahko postal bolj prisoten med Slovenci.
3 komentarjev
Komentar from: Pika [Obiskovalec]
Komentar from: Kozmonavt [Obiskovalec]
Po pravici povedano, prebral sem en članek o Grozdetu v Družini in kolikor je že bedno, da so ga kar ustrelili in odvrgli v hosti, ga je celotno vzvišeno krščansko okolje očitno trpinčilo praktično celo življenje, ker je bil pankrt. Kot pankrt sicer ne morem povsem sočustvovat z njim, ker mi v sodobni degenerirani družbi nihče ni težil s tem (so mi pa s čim drugim): stanje v družbi se očitno je premaknilo v pravo smer na enem od pravih področij. Zgražanje nad usmrtitvijo brez postopka v času vojne je pa naivno zgražanje nad vojno. Vojne so nepravične. Američani so osvobodili Francijo, ampak posilili pol Normandije. Kanadčani so imeli koncentracijska taborišča za vse državljane, ki so bili samo podobni Japoncem. Obstajajo kupi več tisoč let starih pregovorov na to temo. Grozde ni bil poseben v ničemer. Poseben je samo v tem, da ga je na koncu isto okolje, ki ga je celo življenje stigmatiziralo, razglasilo za mučenca in predelalo dele njegovega trupla v relikvije za par političnih točk. In tako se poveličuje njegova smrt, hkrati pa se izvaja napad na vse oblike družine, ki ne ustrezajo standardu katoliške cerkve. Mučenec krščanske propagande.
Komentar from: jozeb [Član]
Čutim eno grenkobo v napisanem. Pa ni potrebna. Veliko nezakonskih pri nas je postalo uspešnih na vseh področjih. Tudi Grozde s svojim karakterjem in zavzetostjo bi. Če bi imel možnost. Pa mu je niso dali. Pa ne tisti, ki praviš, da so ga stigmatizirali, ampak oni drugi, ki naj bi veljali za "bolj liberalne".
O vojnah pa ne bomo. Je pač ni vojne, kjer bi lahko odobravali kakršnokoli nasilje nad zajetim, neoboroženim, nedolžnim posameznikom. Ne pri nas, ne po svetu. In nepravičnost vojne ni nikakršen izgovor!
Form is loading...
Hvala za ta komentar. V zadnjem času sem dobila kar nekaj "komentarjev", da je bil 1. slovenski mučenec izdajalec...Tole sem kar sprintala, da bom imela "pri roki". Lp