Nekoč in danes
Svet se je v nekih stvareh spremenil manj, kot si želimo priznati. Nekoč, še v Jezusovih časih, je bilo treba plačevati cestnino (od tam cestninarji) in mostnino. Kdor je ni hotel plačati je moral na drugo stran reke tako, da je bredel mimo mosta.
Ni potrebno posebej poudarjati, da je plačevanje cestnin tudi danes eden pomembnejših načinov polnjenja vedno prazne državne blagajne. Edina razlika je, da danes plačujemo cestnino dvakrat. Enkrat ko registriramo avtomobil in drugič, ko kupimo vinjeto (če računamo še DDV pri obeh dajatvah, potem cestnino plačujemo celo trikrat).
Vsi se spominjamo ur zgodovine, ko so nas tovarišice učile, kako je bilo v temačnem srednjem veku tlačanom težko, saj so morali plačevati davščine graščaku in desetino še Cerkvi. Si morate misliti: desetino Cerkvi? Poleg tega je moral tlačan oddelati določene dneve na njivah svojega deželnega gospoda in nekaj tudi na Cerkvenih poljih. Kakšna krivica! Ni čudno, da je prišlo do kmečkih puntov.
Ampak situacija danes je še precej slabša. Ne plačujemo ravno graščaku, ampak državi. Mimogrede zadnjič sem prebral, da je naša rekorderka v številu davkov. Najprej poglejte kakšna je razlika med bruto in neto plačo, pa boste videli koliko vam država vzame. Ko kjerkoli nakupujete država od vsakega izdelka pobere davek, če odidete na kulturno prireditev ali kupite knjigo, prav tako plačate davek državi. Še posebej veliko vam vzame pri nakupu goriva in tudi pri uničevanju vašega zdravja hoče imet delež, saj je posebej visoko obdavčila cigarete in alkohol. Da pa danes veliko ljudi dela na državnih »njivah« (podjetjih) tudi ni treba posebej razlagati.
Na nek način, je bilo življenje včasih idilično. Ljudje res niso imeli veliko, ampak pobrali so jim precej manj, kot pa danes nam. Zato bi prosil, če spet lahko uvedejo desetino. Mislim, da bi z ostankom brez težav plačevali tako zdravnike, kot učitelje… in še za pokojnino bi prihranili.
No feedback yet
Form is loading...