Čefurji raus...
Zdaj pa še k problemu, ki je konec tedna najbolj zaposloval nekatere založbe in kulturnike:
"Goran Vojnović je z romanom Čefurji raus, ki je lani izšel pri Študentski založbi, navdušil tako literarne kritike kot širše bralstvo. Toda navdušenja nad romanom o tem, kako je biti "čefur" v Ljubljani, ne delijo slovenski policisti. Vojnovića so ovadili zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja dela slovenske policije." Tako pišejo pri založbi Beletrina.
Mimogrede na lestvici najbolj prodajanih knjig v januarju v vseh knjigarnah Mladinske knjige, ki jo pripravijo med 20. in 25. dnevom v mesecu za razdobje preteklih 30 dni, je knjiga o kateri teče beseda na 10. mestu najbolj prodajanih v Sloveniji.
Vojnovića so v četrtek zaslišali na Sektorju za gospodarski kriminal, na katerem je mladi pisatelj (1980) izjavil, da gre v romanu za fikcijo in se nikakor ni v nobenem trenutku naslonil na realne dogodke ali osebe. Pri Študentski založbi domnevajo, da se policiji zdita v romanu najbolj sporni poglavji z naslovoma Zakaj smo končali na policijski postaji in Zakaj je slovenska policija v ... (ne bom povedal besede, ker se mi ženskih spolnih organov ne zdi poimenovati s tako primitivnim besednjakom).
Mitja Čander, odgovorni urednik zbirke Beletrina, v kateri je Vojnovićev roman izšel, je v izjavi za javnost zapisal: "Si predstavljate, da bi policaji preganjali vse tiste, ki pripovedujejo ali zapisujejo policijske vice? Žal Vojnovićev primer ni šala. V poosamosvojitvenem času smo doživeli nekaj odmevnih pritiskov represivnega aparata na pisateljsko svobodo."
No, zgodba se nadaljuje tako, da je V.d. generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec po pogovoru z užaloščeno notranjo ministrico Katarino Kresal priznal, da je bil postopek v primeru Gorana Vojnovića zaradi romana Čefurji raus napaka, ministrici pa je ponudil svoj odstop. Vendar ga ta, kot je pojasnila v izjavi za javnost, ni sprejela. Predlog za kazenski pregon zoper avtorja romana pa je umaknjen.
Kljub vsemu pa so se oglasili še v Združenju policistov Slovenije in glede na objavljene odlomke knjige Gorana Vojnovića ocenjujejo, da upravičeno razburja večino policistov. Dodajajo pa, da javno izražanje mnenja ne more biti predmet kazenskega pregona, in zato predlagajo, da "se pregon knjižnega junaka prepusti literarnim kritikom in občutku za pravo mero posameznega bralca".
Ob tem se v združenju sprašujejo, "ali je to znak, da se bodo lahko v prihodnje osebne frustracije, ksenofobija ali pa rasizem skrivali in iskali alibi pod fikcijo literarnih junakov". "Kaj ko bi naslednji literarni junak skozi fikcijo poveličeval pedofile, holokavst ali pa genocide v bližnji zgodovini? Nismo in ne želimo biti enostranski in enobarvni varuhi nekakšnih 'tekovin revolucije', vendar menimo, da bi to polje družbene sfere morala varovati v prvi vrsti morala pred kazenskim pravom," so prepričani v združenju.
Ob tem izražajo zaskrbljenost "zaradi knjige, ki z lahkotnostjo izreka primitivne vrednostne sodbe o slovenskih policistih in poklicu, ki je v pozitivni funkciji zaščite državljanskih pravic". "Policisti smo predvsem ljudje, državljani, solidni davkoplačevalci in ljubeči starši," so zapisali v sporočilu za javnost združenja policistov.
"Razumeti je treba burne reakcije policistov, saj je točno takšna besedna raven nekaterih ljudi v vsakodnevnih policijskih postopkih vse prej kot zgolj literarna fikcija. Policisti ne moremo biti diskriminirani zaradi narave dela, ki je pogosto v funkciji izvajanja nepriljubljenih ukrepov, ki jih je predpisala država," poudarjajo.
Ob tem ocenjujejo, da je lahko "jezikovna primitivnost in surovost romana", ki se v nekaj delih nanaša na policiste, iztočnica in razmislek za javno debato o družbenih vrednotah in družbi sami, kjer se zrcali tudi odnos do policije in policistov.
V združenju še dodajajo, da so prav operativni policisti običajno "solidno jamstvo", da bo država še naprej pravna in bo vsem zagotavljala ustavne pravice in svoboščine. "Od policistov in seveda v drugem planu vodstva policije je odvisno, ali je ustava temelj pravne države ali pa ničvreden kos papirja."
"Sicer pa v Združenju policistov Slovenije v prihodnje pričakujemo tako ostro odzivnost vrha policije tudi v vseh drugih primerih, ko so ogrožene ali omejene pravice konkretnih policistov," še dodajajo ob tem.
Tole je tisto kar smo objavili v Kulturnih utrinkih danes. Kot razmislek, ali je danes mogoče vse zapisati in objaviti. Kot vprašanje, kakšen je vaš litararni okus? Nesrečno se mi zdi samo to, da temu sorazmerno nepomembnemu literarnemu delu (ne gre za kakega Cankarja, Jančarja ali Rebulo) na tak način delamo reklamo. Ker o njem govorimo in pišemo.
Ampak nekdo mora.
Jutri bom na to temo napisal še Naš komentar.
No feedback yet
Form is loading...